You are currently viewing TRAFİK CEZA PUANI VE İTİRAZ

TRAFİK CEZA PUANI VE İTİRAZ

Avukat Merve URSAVAŞ

Trafik ceza puanı, araç sürücülerinin araştırdığı konulardan biridir. Sürücüler tarafından sorulan, trafik ceza puanı nasıl sorgulanır, ehliyet ceza puanı nasıl sorgulanır, ehliyet ceza puanı nedir, trafik ceza puanı alınca ne olur, trafik ceza puanı nereden ve nasıl sorgulanır gibi soruların yanıtlarını ve sürücü belgesi ceza puanı ile ilgili bilgileri makalemizde bulabilirsiniz.

Trafik ceza puanı nedir?

Karayolları Trafik Kanun’un suç saydığı bir fiilden dolayı haklarında ceza uygulanan sürücülere, aldıkları her ceza için esasları yönetmelikte belirlenen trafik ceza puanları verilir. Trafik ceza puanında belli bir limitin üstüne çıkan sürücülere çeşitli yasal yaptırımlar uygulanır.

Trafik ceza puanı 100 olunca ne olur? Trafik ceza puanı kaç olduğunda ehliyete el konulur?

Trafik suçunun işlendiği tarihten geriye doğru bir yıl içinde toplam 100  ceza puanını dolduran sürücülerin sürücü belgeleri (2) ay süre ile geri alınır ve eğitime tabi tutulurlar.  

Aynı yıl içinde ikinci defa (100) puanı dolduran sürücülerin sürücü belgeleri (4) ay süre ile geri alınarak psiko-teknik değerlendirmeye ve psikiyatri uzmanının muayenesine tabi tutulurlar. Muayene sonucunda sürücülük yapmasına engel hali bulunmayanların belgeleri, süresi sonunda iade edilir. 

Bir yıl içinde üç defa (100) ceza puanını dolduran sürücülerin sürücü belgeleri süresiz olarak iptal edilir. 

Ölümle sonuçlanan trafik kazalarına asli kusurlu olarak sebebiyet veren sürücülerin sürücü belgeleri ise (1) yıl süre ile geri alınır. 

Trafik ceza puanı ne zaman silinir sıfırlanır?

Alınan trafik ceza ceza puanları trafik suçunun işlendiği tarihten 1 yıl sonra sıfırlanmaktadır. Burada belirtilen 1 senelik süre, yıl sonu olarak düşünülmemelidir, 12 aylık süre kastedilmektedir. Örneğin 10 Mart 2020’da 10 ceza puanı alan sürücünün ceza puanı, 1 senenin dolmasının ardından 10 Mart 2021’de sıfırlanmaktadır.

Trafik ceza puanları nedeniyle el konulan ehliyet nereden geri alınır?

Sürücü belgeleri geri alınan sürücüler, sürücü belgesine el koyan trafik birimine veya en yakın Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü’ne alıkoyma süresinin bitiminde dilekçe ile başvurarak sürücü belgelerini geri alabilirler.

Trafik ceza puanı nasıl sorgulanır? Ehliyet ceza puanı nasıl sorgulanır?

Sürücüler trafik ceza puanlarını herhangi bir devlet kurumuna gitmeden, istedikleri zaman diliminde herhangi bir ücret ödemeden e-Devlet Sistemi (www.turkiye.gov.tr) “Sürücü Belgesi Ceza Puanı Sorgulama – Sürücü Belgesi ve Şahıslara Yazılan Ceza Sorgulama” hizmeti üzerinden T.C. Kimlik Numaraları ve e-Devlet şifreleri ile yapabilirler.

Trafik ceza puan sorgulaması yapmak için tıklayın.

2021 Yılı Güncel Trafik Para Cezaları ve Trafik Ceza Puanları Yönetmeliği

2021 yılında trafik ihlal ve kusurlarına uymayanlara uygulanacak idari para cezalarının ve ceza puanların güncel miktarları belli oldu. Yeni Trafik Para Cezalarını ve Ceza Puanlarını rehberden inceleyebilirsiniz. 2021 yılı Trafik Para Ceza Rehberi içindeki bilgiler;

 • Trafik İhlali Kanun Maddesi
 • Trafik İhlalinin Konusu
 • Trafik Cezasının Kimlere Uygulanacağı (Sürücüye – Aracı Kullanana – Araç Sahibi vb.)
 • Ceza Miktarı – İndirimli Ceza Miktarı
 • Cezayı Uygulayacak Kuruluş
 • İdari Para Cezası
 • Ceza Puanı (Sürücüler İçin)
 • Belgelerin Geri Alınması
 • Belgelerin İptali
 • Trafikten Men
 • Araç Kullanmaktan Men
 • Diğer Hususlar

2021 Yılı Trafik Para Cezası Rehberi (Tam Liste – Güncel ) görüntülemek için tıklayınız.

2021 Yılı Trafik Para Cezası Rehberi (Tam Liste – Güncel ) indirmek için tıklayınız.

2020 Yılı Trafik Para Cezası Rehberi (Tam Liste – Güncel ) indirmek için tıklayınız.

Bu makaleyi faydalı buluyor musunuz?
5/5

Ehliyet – Trafik ceza puanı ile ilgili makalemiz sizden gelen sorular ve öneriler dikkate alınarak hazırlanmaktadır. Değişen başvuru prosedürleri ve güncel yargı kararları gözetilerek sürekli güncellenmektedir.

Makalemizde  mevcut olmayan, aklınıza takılan soruları alttaki yorumlar kısmını veya whatsapp iletişim hattını kullanarak iletebilirsiniz.

Bir cevap yazın